“Csillaglány, készülj!…”
A legutóbbi bejegyzésem óta ide-oda pingpongozott bennem a gondolat, hogy vajon tévedtem-e az elmélettel kapcsolatban vagy épp túl bő lére eresztettem és ebbe még “bármit bele lehet látni”, így úgy gondoltam nekiugrok még egyszer és megpróbálom tisztázni, hogy ÉN mit gondolok erről az egészről.
Először is azzal kezdem, hogy LEHET, hogy tévedek és az egészbe csak belelátok dolgokat azért, mert nem nagyon örülnék neki, ha Rey Luke Skywalker elveszett gyereke lenne! Lehet, hogy a napnál is világosabb, kiszámítható dolgok fognak történni a 8. és 9. részben, Rey lesz a Skywalker dinasztia utolsó sarja, aki majd legyőzi a közben klisés gonosszá váló Kylo Ren-t, megmenti a galaxist és Finn-el vagy Poe-val (vagy mind2vel) kis Skywalker utódokat hoz a világra, hogy azok folytassák azt, amit az elődeik elkezdtek…
Lehet, hogy így lesz és nincs az egészben semmi összeesküvés, cifrázás vagy meglepetés. De lehet, hogy nem így lesz...
Szóval az a nagy elméletem, hogy Disney meg akarja váltani a Star Wars világát, helyre akarja hozni múltbéli hibáit( Az előzménytrilógia) és folytatni akarja azt, amit Darth Va… George Lucas elkezdett…
Ehhez viszont be kell teljesíteniük az előzmények jóslatát és létre kell hozniuk az Egyensúly ™-t, amire a Jedik annyira vágytak. Ami véleményem szerint nem valósult meg a Jedi visszatér végén, vagy akár a Sithek bosszúja végén. Ez csak akkor történhet meg ha valaki(k) egyesíti(k) az Erő sötét és világos oldalát. Ehhez kell a Bad Romance™! Mert az Egyensúly™ felé vezető út sötét és tele van csábítással meg szexuális frusztrációval (meg rengeteg vicces sértegetéssel). Pont, mint az előző két trilógia, legalábbis ha a szerelmes párokat nézzük: A Hercegnő és a Tolvaj, a Királynő és a Rabszolga, kérem lehet itt látni a párhuzamot, ugye? Csupa ellentét! Na és ki lesz ennek a trilógiának az ellentétes párosa?
Az 7. rész első megnézése után próbáltam kevesebbet gondolni rá, mert féltem hogy JJ mistery box-ai be fognak húzni , ha túl sokat gondolkodom rajtuk ( szarvas hiba, nézzétek hol tartok most!) de valahogy volt 1-2 kép , ami rendre beúszott az agyamba: az egyik, hogy Rey és Kylo Ren fognak álmodni egymásról és így alakul ki köztük valamilyen mentális kapcsolat, a másik pedig (meglepő módon egy nagyon ismerős báltermi jelenet) :Rey és Ren egy zsúfolt bálteremben táncolnak egymással. Ez utóbbi számomra is meglepő volt, honnan juthatott eszembe de aztán némi gondolkodás után bevillant a válasz: Polanski!
Na most Polanski rendezői vagy magánéleti minősítésébe inkább nem folynék bele, koncentráljunk inkább csak a munkássága egy darabjára . Jelen esetben a tényre, hogy Polanski megszállotja egy archaikus szimbólumnak, név szerint a Halál és a lányka szimbólumának.
Hogy mi ez a szimbólum? Egy kedvelt képzőművészeti elem, ami az ókortól napjainkig számtalan módon megörökítettek. Valahogy így néz ki:
Ezeken a képeken, egy zord sőtét alak, a Halál szerelmes lesz egy fiatal lányba, akit elragad vagy elcsábít. Ez az ártatlanság elvesztésének a kortalan szimbóluma és tudattalanul rengeteg művészeti elemen, festményen, szobron,régi és kortárs filmben megjelenik.
A leghíresebb erre épülő antik történet Hádész és Perszephoné története: az alvilág istene("A Halál") meglátja a tavasz istennőjét(akit néha csak úgy emlegetnek a leírások, mint "Kóré", azaz "szűz"), akibe beleszeret és elragadja magával az alvilágba, hogy a feleségévé tegye. A lányt végül az anyja , Démétér kérésére elereszti Hádész, de cserébe az év egyik felét mindig vele kell töltenie, mivel az alvilági tartózkodása alatt Perszephoné megevett egy fél gránátalmát ( ezzel magyarázva az évszakok váltakozását). Ennek a népszerű mitológia történetnek rengeteg feldolgozása van, legjobb példa rá az 1934-es "Goddess of spring" című Walt Disney (ha!) Silly Shymphony epizód, ami nem kifejezetten görög, inkább tündérmesei és Hádész leginkább úgy néz ki, mint az ördög, de történet lényege teljesen lejön:
Ez a rész adhatott ihlettet az olyan filmeknek, mint Legenda(1985) és a Csodálatos Labirintus(1986) és valószínűleg nem véletlen, hogy a Star Wars 7-ben is belefutunk az utalásaiba!
- A szűz lány(Rey) nem az alvilág királynője(még) , de egy gránátalmára gyanúsan hasonlító gyümölcsöt majszol, mielőtt az alvilág ura (Kylo Ren) elragadja.
Visszatérve a Halál és a lányka témájára, Polanski egyike azoknak a rendezőknek , akik nagyon is képben vannak ezzel a szimbólummal és annak mitológiájával. Annyira, hogy rendezett is egy filmet ilyen címmel. De minket most nem Sigurney Weaver film érdekel, hanem egy másik Polanski mű, ahol ez megjelenik: A Vámpírok bálja (és az abból készült musical).
Mert bizony ott is ez van: a Halál( egy vámpír) kiszemeli az ártatlan szűzlányt és átcsábítja a sötét oldalra( és van tánc a bálteremben is!).! Hogy ezt személtessem, íme egy jelenet a musicalből (Most kérek mindenkit, hogy felejtse el egy perce a Twillightot!):
Ha ezt most vizuálisan összehasonlítjuk a 7. rész vallatós jelenetével láthatunk néhány hasonlóságot:
Egy teljesen feketébe öltözött férfi egy fehér ruhás lánnyal áll szemben, szuggesztíven kitartott kézzel, mintha meg akarná érinteni.
Igazából a jelenetben szinte minden szuggesztív és/vagy ellentétes: a férfi-nő, a kék-és vörös fények használata, az ágyhoz hasonló alkalmatosság kissé bdsm jellege és a plafonból kiálló hegyes “cseppkőszerű” izék, amik mintha fel akarnák nyársalni Rey-t. Sőt, ha jobban megnézzük elég kemény behatolás történik éppen, csak nem fizikálisan, hanem mentálisan. Az alvilágban járunk és Rey épp ki van a szolgáltatva az alvilág urának. Ren természetesen nem akarja Rey vérét szívni de kétségtelenül vonzódik a belőle áradó fényhez ( azt ne kelljen magyarázni, hogy Rey neve szó szerint “fénysugarat” jelent).
Persze joggal mondhatjuk erre: de hát Rey nem egy ilyen kiszolgáltatott lányka, hanem egy badass hősnő, aki a film végén jól seggberúgja Kylo-t és megmenti a barátait! Nos erre az a válaszom, hogy az új Star Wars trilógiát szerencsére nem Polanski rendezi és lehet, hogy a szerepek árnyaltabbak lesznek. A Vámpírok bálja bemutatja, hogy milyen az amikor egy ilyen archaikus szimbólumot szó szerint ültetnek bele egy történetbe. A Star Warsban ugyan sok az archaikus szimbólum, viszont azok sokkal inkább a tündérmese oldalát ragadják meg. A tündérmesékben pedig minden megtörténhet!
Ezek alapján én eléggé pozítívan nézek abba az irányba, hogy lesz itt csábítás és Bad Romance ™hogy aztán létrejöjjön valahogy az Egyensúly™! Hogy ez happy endinggel is jár-e azt nem tudom, de szinte kizártnak tartom, hogy a Skywalker família utód nélkül maradjon a következő trilógiában!